Zabieg podniesienia piersi – kiedy go przeprowadzić?

Podniesienie piersi to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, polegający na wycięciu części skóry z okolic biustu i zszyciu tkanek w taki sposób, aby piersi podniosły się, odzyskując młody wygląd. Do operacji kwalifikują się przede wszystkim pacjentki, których biust stracił jędrność najczęściej z powodu kolejnych ciąż i okresów karmienia.

Z ankiety przeprowadzonej przez klinikę Body Care Clinic z Katowic, aż 52% pań jest niezadowolonych z wyglądu swoich piersi, a 17% ma z tego powodu kompleksy. Z pomocą przychodzą im coraz nowocześniejsze zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, oferujące już nie tylko powiększanie biustu, ale także jego ujędrnianie oraz podnoszenie. – W gabinetach medycyny estetycznej Polki nie ograniczają się już tylko do modelowania sylwetki, coraz częściej decydują się także na modelowanie biustu, czyli jego ujędrnianie i podnoszenie, bo to jesteśmy w stanie zrobić bez użycia skalpela. Zabiegi te stanowią dziś nawet 20-30% wszystkich operacji wykonywanych u kobiet, a ich liczba systematycznie rośnie z roku na rok. Są one szczególnie popularne u 30- i 40-latek – powiedziała portalowi kobieta.onet.pl dr Barbara Dudka-Żyrek z Body Care Clinic.

Wskazania do zabiegu podniesienia piersi

Operację podniesienia piersi fachowo określa się mianem mastopeksji. Najczęściej przeprowadza się ją u kobiet, których biust stracił atrakcyjny wygląd w związku z kolejnymi ciążami oraz karmieniem dzieci. Do zabiegu kwalifikują się również pacjentki z obwisłym biustem, który jest efektem naturalnych procesów starzenia się organizmu. Mastopeksję przeprowadza się ponadto u pań z małymi piersiami, u których jest łączona z wszczepieniem implantów oraz kobiet z dużym biustem, u których jednocześnie przeprowadza się zabieg ich zmniejszenia. Wiele z nich cierpi z tego powodu na bóle kręgosłupa, ramion czy pleców, boryka się z odparzeniami oraz problemami skórnymi między i pod piersiami, dlatego w tym przypadku o zabiegu decydują także wskazania zdrowotne.

Równie ważne są wskazania psychologiczne. Należy mieć świadomość, że nie we wszystkich przypadkach podniesienie piersi przynosi trwałe rezultaty. Według statystyk, relatywnie dłużej efekty zabiegu utrzymują się u pacjentek z niewielkim biustem. Jeśli kobieta posiada natomiast duże piersi lub w najbliższym czasie planuje ciążę, po pewnym czasie i tak może nastąpić ich rozrost oraz ponowne opadnięcie. Dlatego lekarz może odmówić przeprowadzenia operacji, jeśli oczekiwania pacjentki są nierealistyczne oraz nie przyjmuje ona do wiadomości, że chirurg nie może zagwarantować ich stuprocentowego spełnienia.

Zabieg podniesienia piersi trwa około dwóch-trzech godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. W zależności od wyglądu piersi, wymaga on nacięć w różnych miejscach i o różnej wielkości. Za każdym razem jednak lekarz wycina nadmiar skóry, modelując piersi w taki sposób, aby odzyskały młodzieńczą jędrność. Brodawki piersiowe zostają uniesione do wymaganej wysokości, ale nie oddziela się ich od tkanki gruczołu, więc po zabiegu czucie w nich jest zachowane. Cięcia są opatrywane zarówno szwami wchłanialnymi, jak i niewchłanialnymi.

Bezpośrednio po operacji większość pacjentek skarży się na dolegliwości bólowe, opuchliznę oraz obrzęk piersi. Można je oczywiście zminimalizować, stosując przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe oraz wykonując zimne okłady. Przez około miesiąc po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego stanika, który nie powoduje ucisku na biust, a jednocześnie pomaga utrwalić jego nowy kształt. Szwy zostają usunięte po około dwóch tygodniach. Pełna rekonwalescencja trwa od czterech do sześciu tygodni. W tym czasie niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz uprawianie sportu. Blizny po nacięciach z biegiem czasu stają się coraz gładsze i mniej widoczne, a piersi – bardziej miękkie i naturalne.

Podnoszenie piersi jest zabiegiem wykonywanym jedynie w klinikach prywatnych. Jego ceny rozpoczynają się od około 9 tys. zł. Jak wyglądają piersi po takim zabiegu zobaczysz tu: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/podniesienie-piersi/

Comments are closed.

Advertisement
  • Półpasiec

    Jest to ostra wirusowa choroba zakaźna, którą wywołuje ten sam wirus odpowiedzialny za ospę wietrzną.Na półpasiec najczęściej chorują osoby dorosłe, a zachorowalność na półpaśca wzrasta wraz z wiekiem. Jest to choroba, która występuje u osób, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną i u których choroba powróciła w …
  • Bóle menstruacyjne

    Bóle menstruacyjne Bóle menstruacyjne są nieodłącznym elementem życia prawie wszystkich kobietKobiety, które miesiączkują co miesiąc odczuwają ten ból, który również nazywany jest bólem bolesnych miesiączekJest to najczęściej spotykany problem w ginekologiiKobiety w czasie pierwszych dni okresu odczuwają wielki dyskomfort oraz bólPrzede wszystkim bóle menstruacyjne objawiają się silnymi i …
  • Leczenie pokrzywki powstałej w wyniku reakcji alergicznych

    Nie raz możemy się przekonać jak wszystkie zmiany skórne potrafią oszpecić nasze ciało, ale jednocześnie swędząc przeszkadzać nam w codziennym życiu. Pokrzywka alergiczna to poważna sprawa, zwłaszcza że świąd w zależności od pory dnia może się nasilać uniemożliwiając nam normalne funkcjonowanie. Najbardziej narażone osoby na powstanie tego typu …